Futbol, heyecanıyla dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanoğlunun takip etmiş olduğu en büyük spor branşı. Yalnızca saha içi değil, saha dışıyla da takip edilen ve izleyicilerine değişik hikayeler sunan bu spora renk katan birbirinden değişik hareketler var. Futbolun temelini oluşturan bu hareketlerden izlemesi en keyiflisi olan ise gol. Topun ağlarla buluşmuş olduğu o anda izleyenlerin duygu patlamaları, gelen galibiyetler, kazanılan kupalar ve daha fazlasını bünyesinde barındıran golü atma başarısını kimler kaç kez göstermiş gelin beraber bakalım. Yalnızca dünyanın en oldukça gol futbolcular sıralamasına da değil, değişik açılardan tarihte en oldukça gol atan futbolcular listesine bakış atacağız.

Tarihte En Oldukça Gol Atan Futbolcular

Bu sıralama 15 Mart 2021 tarihinde, pek oldukça otoritenin kaynak olarak almış olduğu, futbol arşini Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF) verilerinde yer edinen Resmi Maçlar istatistiklerine dayanarak hazırlanmıştır. 

Dünya evveliyatına adını altın harflerle yazdıran forvetlerin sayısı oldukça yüksek. Günümüzde Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Zlatan Ibrahimovic, Robert Lewandowski şeklinde yıldız adların yanısıra futbolun efsaneleşmiş isimlerinden Pele, Romario şeklinde adların gol sıralamalarına beraber göz atalım mı?

Listemizde ilk 10 sıralamayı ele alacağız. Sonrasında öteki garip bilgilerle gol dünyasında gezinmeye devam edeceğiz.

10 – Abe Lenstra 

Hollanda futbolunun ikon isimlerinden Abe Lenstra, 1936’dan 1963’e kadar çıkmış olduğu 752 maçta, 710’dan fazla gole imza attı.

9 – Gerd Müller

Almanya ve dünya futbolu için en mühim adlardan olan Gerd Müller, 793 maçta 735 kez rakip fileleri havalandırmayı başardı.

8 – Lionel Messi

Arjantin’in dünya futboluna armağanlarından birisi olan Lionel Messi, ilk 10’da yer edinen ve kariyerine devam eden iki isimden birisi. 15 Mart 2021’e kadar 966 resmi maça çıkan Messi, 761 kez gol atmayı başardı. Çağıl dönemde en büyük rakibi Cristiano Ronaldo ile mücadelesi ise hala devam ediyor.

7 – Pele

Kendisi, 1.000’den fazla gol attığını iddia etse de arşivlerde yer edinen ve resmi maçlarda kayıtlı 755 golün sahibi olan Pele 841 mücadeleye çıktı. Pek oldukça sporcunun kendisine idol almış olduğu Pele, dünyada en oldukça gol atan futbolcular sıralamasında 7. sırada kendisine yer buluyor.

6 – Romario

Bir öteki Brezilyalı golcü ile listemize devam ediyoruz. 2009 senesine kadar etken kariyerini devam ettiren Romario, tam 1.000 resmi maçta 780 gole imza attı.

 

5 – Cristiano Ronaldo

Lionel Messi ile beraber hala top koşturan ikinci isim olan Portekizli Cristiano Ronaldo, 1.088 resmi maçta 788 kez gol luğu yaşadı.Üst sıraları zorlayan Ronaldo’nun daha ne kadar yükselebileceği merak mevzusu.

4 – Ferenc Deak

Macaristan futbolunun yıldız adları içinde yer edinen ve vatandaşının bir sıra altında kalan Ferenc Deak, 1939 ile 1959 yılları aralığında 510’dan fazla maça çıktı. Bu maçlarda 794’ten fazla gol atan yıldız ismin istatistiklerinin tamamına hala erişilemiyor.

3 – Ferenc Puskas

Futbolseverlerin Puskas Ödülleri ile de tanımış olduğu, gol denince akla gelen adların başlangıcında gelen Macar Ferenc Puskas, 794 maçta 808 gol atarak listenin 3. esnasında kendisine yer buluyor.

2 – Josef Bican

Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nda doğan, Avusturya ve Çekoslakya ulusal takımlarında forma giyen Josef Pepi Bican, 621 maçta 948’den fazla gol atarak efsanevi bir verimlilik örneği sunuyor.

1 – Erwin Helmchen

Dünyanın en oldukça gol atan futbolcusu 982’den fazla gole imza atarak ulaşılması oldukça zor bir rekoru elinde bulunduran Erwin Helmchen, 1907’de Almanya’da hayata merhaba dedi. 575 maça çıkan dünyanın en oldukça gol oyuncusu, maç başına 1.72 gol averajıyla oynuyordu.

Bir Maçta En Oldukça Gol Atan Futbolcu

Pele’nin attığı iddia edilen gol sayılarındaki ve arşivlerdeki uyuşmazlık sebebiyle, kendisine atıfta bulunulan 14 gollük rekorun yerine, Avustralyalı Archie Thompson’ın attığı 13, bir maçta bir futbolcu tarafınca atılan en oldukça gol olarak tarihe geçti. Bu üstün dereceli, Avustralya ulusal takımının Amerikan Samoa’yı 31-0 yenik etmiş olduğu 2002 Dünya Kupası Eleme maçında geldi.

Bir Senede En Oldukça Gol Atan Futbolcu

 

Dünyanın en oldukça gol atan adları sıralamasında kendisine 8. sırada yer kabul eden Lionel Messi, 2012 yılı süresince çıkmış olduğu 69 maçta tam 91 gol atarak bu alanda birinci futbolcu olmayı başardı. 365 güne böldüğümüz vakit, ortalama 4 günde 1 gol attığını da söyleyebiliriz.

En Oldukça Gol Atan Kaleci

Pek oldukça futbolsevere tanıdık gelecek bir isim olan Rogerio Ceni, kariyeri süresince en oldukça gol atan kaleci. 23 senelik kariyerinde 1.257 maça çıkan ve 131 gol atan Ceni, penaltılarda ve özgür vuruşlarda oldukça başarı göstermiş performans sergiliyordu.

Dünya Kupası’nda En Oldukça Gol Atan Futbolcu 

Almanya ulusal takımıyla beraber dört kez Dünya Kupası’nda rakip savunmalara zor anlamış olur yaşatan Miroslav Klose, 16 gol atarak bu alanda rekoru elinde bulunduran oyuncu.

Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde En Oldukça Gol Atan Oyuncular

 

17 Mart 2021 itibariyle güncellenen listede, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında en fazla gol atan futbolcu, Cristiano Ronaldo olarak karşımıza çıkıyor. 175 maçta 134 kez ağları havalandıran Portekizli golcüyü 119 golle Lionel Messi takip ediyor.

Süper Lig’de En Oldukça Gol Atan Futbolcu

Türkiye liglerinde en fazla gol atan futbolcu sıralamasında bir numarada Hakan Şükür içeriyor. 249 golle birinci sırada olan Şükür’ü, 195 golle Hami Mandıralı takip ediyor. Günümüzde Fransa’da futbolculuk kariyerine devam eden Burak Yılmaz’ın ise 187 golü bulunuyor.